FIZJO-SPOT - JESTEŚMY DLA KOBIET. UMÓW SIĘ JUŻ DZIŚ!

Fizjo-Spot -

Wysiłkowe nietrzymanie moczu a bieganie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu a bieganie

Bieganie to aktywność fizyczna, która nie wpływa bezpośrednio na nietrzymanie moczu, ale może zaostrzać jego symptomy – zwłaszcza u tych biegaczek, u których dno miednicy jest słabe lub niewydolne (kobiety po porodzie naturalnym lub zbliżające się do okresu menopauzy).

Przeczytaj więcej o wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Bieganie a dno miednicy

Wiele kobiet odczuwa dolegliwości w obrębie dna miednicy już w trakcie biegania, ale mogą one pojawić się także po ukończeniu treningu. Wiele Pań zadaje sobie wówczas pytanie: „jak poradzić sobie w takiej sytuacji, nie rezygnując z codziennej aktywności?” Ciekawe spostrzeżenia na ten temat przedstawia australijska fizjoterapeutka uroginekologiczna Michelle Kenway.

Autorka w swoich publikacjach, choć nie nakłania do biegania z dysfunkcyjnym dnem miednicy (może pogłębić dolegliwości), to przedstawia pewne triki, dzięki którym nie trzeba będzie całkowicie rezygnować z tej czynności. Tłumaczy również specyfikę danej aktywności fizycznej i jej potencjalny wpływ na dno miednicy:

„Specyfika tej aktywności polega na tym, że dwie stopy na raz cyklicznie nie dotykają podłoża. Podczas biegania pięta styka się z nawierzchnią, siła nacisku przechodzi przez miednicę do podłoża przez kończynę dolną. To może mieć wpływ na rozciąganie mięśni dna miednicy i tkanek podtrzymujących – szczególnie jeżeli już są osłabione. Jeżeli będziemy to powtarzać, dno miednicy może ulegać dalszemu rozciągnięciu i osłabieniu”.

 

Aby zminimalizować to ryzyko australijska fizjoterapeutka podaje wskazówki, które mają wpłynąć na usprawnienie funkcji dna miednicy:

  • Wykonuj codziennie ćwiczenia mięśni dna miednicy, tak aby zwiększyć siłę i podparcie swoich organów. Ćwiczenia spowodują, że mięśnie będą grubsze, sztywniejsze i bardziej wytrzymałe.
  • Rozważ (w porozumieniu z ginekologiem, fizjoterapeutą) użycie pessara – przyrządu, który umieszcza się w pochwie, aby skorygować obniżenie pochwy i macicy lub przy WNM .
  • Jeżeli doświadczyłaś WNM podczas biegu, to możesz zastosować sprawdzone metody takie jak wkładka Contiform czy tampony higieniczne,
  • Zmieniaj nawierzchnie biegowe (wybieraj miękkie podłoże, unikaj asfaltu),
  • Zmniejsz długość kroku. Długi krok zwiększa obciążenie dna miednicy. Szybkim bieganiem zwiększasz nacisk i ciśnienie na dno miednicy,
  • Skróć dystans,
  • Zainwestuj w wygodne obuwie, dające właściwą amortyzację,
  • Unikaj biegania w dół (z górki),
  • Urozmaicaj swoje treningi. Świetne jest bieganie w wodzie – zmniejsza nacisk i negatywny wpływ na dno miednicy,
  • Kontroluj swoją wagę,
  • Unikaj biegania w czasie ciąży i po porodzie:

W czasie ciąży tkanki dna miednicy stają się delikatniejsze, aby przygotować się do porodu. Ciąża powinna być takim czasem, gdzie częściej sięgamy po delikatne ćwiczenia. Tuż po porodzie dno miednicy jest słabe i opadające, co skutkuje brakiem odpowiedniego podparcia narządów wewnętrznych. To czas gdzie dno miednicy jest najbardziej narażone na negatywne działania obciążeń. Należy wtedy skupić się na ćwiczeniach, które spowodują powrót siły i funkcji dna miednicy po porodzie, aby z czasem rozpocząć intensywne ćwiczenia.

Wzmocnienie dna miednicy to szansa, aby powrócić do uprawiania ulubionego sportu. Najważniejsze, aby w porę zdiagnozować problem i podjąć stosowane działania pod opieką specjalisty – fizjoterapeuty uroginekologicznego. Indywidualna terapia może sprawić, że bieganie znów stanie przyjemnością, a nie krępującym wyzwaniem.

Źródło: http://suecroftphysiotherapist.com.au/running/#.VYxXafmsWEd