FIZJO-SPOT - JESTEŚMY DLA KOBIET. UMÓW SIĘ JUŻ DZIŚ!

Fizjo-Spot -

Rozstęp mięśni prostych brzucha

Rozstęp mięśni prostych brzucha

Wystający brzuch przypominający ciążę, charakterystyczne wgłębienie zwłaszcza przy pępku, zwiotczała skóra w okolicy podbrzusza – to objawy rozstępu mięśni prostych brzucha.

Czynniki ryzyka:

  • Ciąża (zwłaszcza mnoga lub z w wysoką masą urodzeniową, po 35 r.ż.,),
  • Otyłość,
  • Niska aktywność fizyczna – słabe mięśnie brzucha,
  • Czynniki genetyczne – wiotkość mięśni uwarunkowana genetycznie.

Przyczyny:

Mięsień prosty brzucha znajduje się między mostkiem a spojeniem łonowym – podzielony jest na dwie części, które łączy splot kolagenowych włókien – kresa biała. Wyćwiczenie tej patii mięśni daje estetyczny efekt „kaloryfera”, gdy dochodzi do ich zwiotczenia brzuch uwypukla się – wydaje się, że kobieta nadal jest w ciąży. Dodatkowo przy napięciu mięśni może pojawić się charakterystyczna „dziura” w brzuchu. To sygnał, że mięśnie po rozciągnięciu nie wróciły na swoje miejsce, bo doszło do zwiotczenia kresy białej.

Diagnoza i leczenie:

O tym, czy mamy do czynienia z rozstępem mięśni prostych brzucha finalnie decyduje lekarz lub fizjoterapeuta po obejrzeniu pacjenta i wykonaniu testów oceniających stan zaawansowania zmian. Właściwe rozpoznanie pozwoli dobrać odpowiednią terapię – zwykle są to ćwiczenia aktywizujące osłabioną partię mięśni.

Fizjoterapeuta dobiera je indywidualnie, biorąc pod uwagę ogólny stan pacjenta (wiek, kondycję fizyczną, współistniejące dolegliwości). Należy pamiętać, że skuteczność ćwiczeń zależy od ich właściwego wykonania, jeżeli są źle przeprowadzone mogą zaszkodzić. Najlepszym, a zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest praca pod okiem fizjoterapeuty, który sam oceni, co jest najlepsze dla pacjenta.

W przypadku gdy rozstęp mięśni brzucha został utrwalony i pojawiają się dolegliwości bólowe, utrudniające codzienne funkcjonowanie, lekarz może zaproponować zabieg chirurgiczny – plastykę brzucha.

Zapobieganie:

Zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna, wzmacnianie mięśni brzucha (przed ciążą) minimalizują ryzyko wystąpienia rozstępu. Istotna jest tutaj profilaktyka. Kobieta spodziewająca się dziecka, jeśli nie ma medycznych przeciwskazań, może, a nawet powinna uczęszczać na gimnastykę dla kobiet w ciąży. Od terapeuty może także uzyskać informacje, jak bezpiecznie wykonywać  codzienne czynności takie jak: wstawanie, obracanie się, a nawet dźwiganie (tu z rozwagą) – bez angażowania mięśni brzucha, aby nie doszło do ich rozejścia.