Choć ciąża dla kobiety jest naturalnym procesem fizjologicznym to niesie ze sobą obciążenie dla organizmu i może wiązać się z różnego rodzaju dolegliwościami. Odpowiednia opieka okołoporodowa pozwala zminimalizować te negatywne skutki, ułatwiając młodej mamie powrót do równowagi psychofizycznej.
Dzienniczek mikcji – nieinwazyjna metoda diagnozowania zaburzeń oddawania moczu
Dzienniczek mikcji to jedna z najprostszych nieinwazyjnych metod urodynamicznych, która pozwala wstępnie oszacować zaburzenia funkcjonowania ze strony układu moczowego.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu a bieganie
Bieganie to aktywność fizyczna, która nie wpływa bezpośrednio na nietrzymanie moczu, ale może zaostrzać jego symptomy – zwłaszcza u tych biegaczek, u których dno miednicy jest słabe lub niewydolne (kobiety po porodzie naturalnym lub zbliżające się do okresu menopauzy).
Read More
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu: Niekontrolowany wyciek moczu spowodowany aktywnością fizyczną taką jak: podnoszenie ciężkich przedmiotów, bieganie oraz w wyniku gwałtownych reakcji odruchowych: podczas kichania czy kaszlu. W zależności od stopnia zaawansowania problem ten może pojawić się nawet przy drobnym wysiłku jako niewielki wyciek aż po pełne opróżnienie pęcherza. Szacuje się, że 75% pacjentów z WNM to kobiety, pozostałą część stanowią panowie.
Rozstęp mięśni prostych brzucha
Wystający brzuch przypominający ciążę, charakterystyczne wgłębienie zwłaszcza przy pępku, zwiotczała skóra w okolicy podbrzusza – to objawy rozstępu mięśni prostych brzucha.